Avada Car Dealer News

Ağ İletişimi, En az iki bilişim cihazının haberleşebileceği ortamlar ağ sistemleri şeklinde tanımlanmaktadır. Bununla birlikte bu haberleşme, belirli iletişim protokollerine ve fiziksel gereksinimlere ihtiyaç duyarlar. Ağ içinde farklı türde iletim ortamları, bilişim ve ağ cihazları bulunabilmektedir.

Ağ İletişimi İçin Gereksinimler

İletim Ortamı: Bilgisayar ve ağ cihazlarının ortama fiziksel olarak katılmasını sağlayan kablolu veya kablosuz ortamlardır.

Fiziksel Adres: MAC Adresi (Media Access Control) olarak bilinir. Cihazı ağa bağlayan ağ bağdaştırıcı kartının benzersiz kimliğini ifade etmektedir.

Mantıksal Adres: IP adresi olarak bilinir. Ağa bağlanan cihazın konum adresini belirtir. Konum adresi, cihazın bulunduğu ağa göre değişebilmektedir.

Ağ Cihazları: Ağın genişlemesi, yönetimi, ağlar arası veri aktarımı gibi ağ organizasyonlarının yapılmasını sağlayan cihazlardır.

Uç Cihazlar: Kullanıcının bilgisayar, telefon, tablet gibi ağlara bağlanıp veri işlediği cihazlardır.

ag-sistemleri-ornegi

Görsel 1.1’de, ağ sistemine bağlı uç cihazlar olarak dizüstü, masaüstü, sunucu bilgisayar ve akıllı telefon yer almaktadır. Ayrıca Ağ cihazları olarak yönlendirici, anahtarlama cihazı ve erişim noktası görülmektedir. İletim ortamı kabloları siyah ve kırmızı çizgilerle gösterilmiştir.

Günlük yaşantınızda telefon veya bilgisayarınızla ev, okul, iş yeri ağlarına ve kamuya açık ağlara bağlanarak farklı ağ sistemlerine giriş yapmış olursunuz.

Ağ sistemlerinde veriler, uçtan uca iletim ortamlarında elektrik sinyalleri şeklinde aktarılmaktadır. Elektrik sinyalleri, bilişim alanında makine dili olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte makine dili, ikilik sayı düzeninde 0 veya 1’lerle temsil edilmektedir. Özellikle her veri, 0 veya 1 şeklinde elektrik sinyalleri ile iletim ortamında aktarılmaktadır.

Leave A Comment