Emotekno Kalite Politikası

(0312) 440 03 55

Kalite Politikası

Emotekno Seperator

“Teknoloji ve Bilişim” ile uğraşan Emotekno firması , tüm müşterilerine rekabetçi hizmetler sunma niyetini açıkça beyan etmektedir. Bu amaçla, ilgili standartlara dayalı bir kalite yönetim sistemini organizasyonda uygulamış bununla birlikte her şeyden önce müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarma hedefiyle hareket etmiştir.

Buna göre, firma şunları taahhüt eder:

  • Hizmetlerimiz ve toplumdaki yansımaları ile ilgili tüm yönleriyle, sonuçlarıyla ilgilenen taraflar da dahil olmak üzere, müşterilerimizin memnuniyetini garanti etmek.

  • Faaliyetlerimizde kalite performans değerlendirmesi ve sürekli iyileştirmeye odaklanan amaç ve hedeflerimiz bulunmaktadır.

  • İşimiz için geçerli olan tüm yasa ve yönetmeliklerin hükümlerine, müşterilerimize olan taahhütlerimize ve  tüm dahili yönetmeliklere veya yönergelere uyumluyuz.

  • Şirket içinde hem de şirketin farklı personeli arasında ve müşterilerle akıcı bir iletişim sağlarız.

  • Personelimizin teknik yeterliliğini değerlendirin ve süreçlerimizin sürekli iyileştirilmesine katkıda bulunun.

  • Alt yüklenicilerin, hizmetlerinin müşterinin spesifikasyonlarını karşıladığından emin olmak için gerekli gereksinimleri karşıladığından eminiz.

  • Tesisatımızın ve ekipmanımızın iyi durumdadır. İşi yapmak ve firmamızın amaç ve hedeflerini karşılamak için yeterlidir.

Bu ilkeler, çalışanlarına bunları karşılamak için gerekli imkânlara sahip olan ve yeterli kaynakları sağlayan bununla birlikte yazılı olarak belirleyen ve bu Kalite Politikası aracılığıyla kamuoyuna açıklayan Şirket Yönetimi tarafından üstlenilir.

Demo talep edin

Daha fazla bilgi edin

Emotekno Seperator

kalite politikası, üst yönetimin kalite ile ilgili yönergesini ifade etmek için yönetim tarafından geliştirilen bir belgedir.

Toplam kalite yönetimi ( TKY ), “çalışanların , müşterilerin belirli bir değerde bulacakları talep üzerine ürün ve hizmetleri sağlama becerilerini sürekli olarak geliştirdikleri kalıcı bir ortam kurmak ve bunu sağlamak” için kuruluş çapındaki çabalardan oluşur .”Toplam”, üretime ek olarak departmanların (örneğin satış ve pazarlama, muhasebe ve finans, mühendislik ve tasarım) operasyonlarını iyileştirmek zorunda olduğunu vurgular; “yönetim”, yöneticilerin finansman, eğitim, personel alımı ve hedef belirleme yoluyla kaliteyi aktif olarak yönetmekle yükümlü olduğunu vurgular. Geniş çapta üzerinde anlaşmaya varılmış bir yaklaşım bulunmamakla birlikte, TKY çabaları genellikle daha önce geliştirilmiş kalite kontrol araç ve tekniklerinden yararlanır.

Diğer hizmetlerimizi inceleyin: Emotekno Hakkında
Source: Science Direct Quality Policyhttps://www.sciencedirect.com/topics/engineering/quality-policy

Daha fazlasını bul

Emotekno Seperator