Masaüstü bilgisayar emekliye ayrılıp, yerini hem hafif, taşınabilir, elektrik kesikken çalışabilen ve çalışması için bir sürü kabloya ihtiyaç duymayan “Notebook” almıştır. Notebook, teknolojisi, çalışması ve arızaları ile Desktop sisteme göre tamamen farklıdır. Masaüstü bilgisayarların klasik arızaları olan güç kaynağı yanması, kasa fanlarının çok ses çıkartması gibi arızalarda tarihe karışıp yerini çip set yanması, ekran kartı yanması gibi daha teknolojik çözümler gerektiren arızalara bırakmıştır.

Notebook, tüm ekipmanlarını tek bir kart üzerinde barındırmaktadır. Ana kart ismi verilen bu parça, laptop arızalarının %80 gibi yüksek bir oranını oluşturmaktadır. Fazla voltaj, çip set arızası,  ekran kartının çipinin yanması, adaptör soketinin kırılması gibi tüm arızalarda, notebook ana kartı arızalanmış olur.  Bu tip arızaların çözümünde iki yol izlenebilir.

Bu yöntem sağlıklı ve güvenilir bir yöntemdir. Bozuk notebook ana kartı çıkartılır, yerine yeni bir notebook ana kartı takılır ve cihaz sorunsuz çalışır. Tabi  cihazınızla uyumlu bir ana kart piyasada bulunmaktaysa.  Notebook, üretilir, satışa sunulur ve satıştan kaldırılır. Bu süreç çok satan modelde bile en fazla 12 ay sürer. Bu süreç döngüsü, yedek parça piyasasında da etkisini 6 ay ile 24 ay arası gösterir. Bir cihazın yasal garanti süresi olan 24 ay bittikten sonra piyasada laptopunuza uygun ana kart bulmanızda zorlaşacaktır.  Yeni ana kart yerine tercihiniz hurdaya ayrılıp ana kartı çalışan notebooklardan sökülen, fabrikasyon onarımda bulunulmuş.